PART NO: 7MH7122-1AG24-1A
Milltronics MSI Belt scale: accuracy is ± 0.5 % or better of totalization over 20 … 100 % operating range with capacity up to 12 000 t/h (13 200 STPH). Scale Construction: standard duty Belt width and 'A' dimension: 24", 'A' = 33" (838mm) Load cell capacity Stainless steel load cell (17-4 PH (1.4568) stainless steel construction with 304 (1.4301) stainless steel cover): 100 lb (45.4 kg) Fabrication: Standard, polyester painted mild steel, (compatible with MWL calibration weight system) System specification: Standard MSI and MMI
  • Brand/Manufacturer: Siemens
  • Part No: 7MH7122-1AG24-1A
  • Alternate Part No: 7MH7122 1AG24 1A, 7MH7122-1AG24-1A, 7MH71221AG241A, 7MH7122_1AG24_1A